تصفیه آب به روش ZLD(Zero Liquid Discharge)

از بین روش های تصفیه آب، روش اسمز معکوس RO یک روش پیشرفته و قابل قبول است. در این روش آب خروجی از غشاء اسمز معکوس به دو قسمت تقسیم آب شیرین و آب بسیار غلیظ می شود که این آب بسیار غلیظ حاوی عناصر بحرانی مانند سیلیس و باریم (که برای غشا مضر هستند) می باشد. بنابراین برای استفاده مجدد از این پساب باید این عناصر بحرانی حذف گردد؛ که از تصفیه آب به روش ZLD(Zero Liquid Discharge)  به منظور حداکثر کردن درصد آب بازیافتی توسط غشاء اسمز معکوس و حداقل کردن ظرفیت مورد نیاز در نمک زدایی حرارتی و حوضچه تبخیر استفاده می‌شود.

سیستم های تصفیه با روش ZLD با هدف حذف مواد معدنی، نمک‌ها و مواد آلی از پساب سیستم‌های تصفیه برای استفاده مجدد از آن در فرایند شیرین‌سازی آب شور و تولید آب شیرین مورداستفاده قرار می گیرند. در این فناوری میزان هدر‌رفت آب به صفر می‌رسد. همچنین این سیستم مشکل اساسی رسوب گذاری ناشی از بعضی از عناصر موجود در آب نمک مانند سولفات کلسیم و سیلیکا که بر روی تغلیظ‌کننده‌های آب نمک تاثیر منفی می‌گذارد، را از بین می‌برد.

ZLD یا سامانه‌ی تخلیه‌ی صفر مایع، فرآیندی است که در آن خروجی مایع از یک واحد را به صفر می‌رساند. پساب خروجی از فرآیندهای مختلف از جمله فرآیندهای صنعتی، شیمیایی، نیروگاهی و غیره معمولاً دارای مقداری آب می‌باشند و به‌کارگیری فرآیند ZLD باعث میشود که این مقدار آب باقی مانده از پساب گرفته شود و خروجی مایع در این فرآیندها به صفر برسد. اینکار به نفع سازمان‌های صنعتی و شهری و محیط زیستی می‌باشد که با به کارگیری این سامانه های تصفیه فاضلاب پیشرفته، آب شیرین از پساب‌ها تهیه شده و باعث افزایش بازده و صرفه‌جویی هزینه ها می‌شوند.

سیستم‌های ZLD مزیت‌های اقتصادی و زیست‌محیطی متعددی را برای مدیران نیروگاه‌ها فراهم می‌کند، زیرا با به‌کارگیری این فرآیندها، آب بازیافت شده و مورد استفاده‌ی مجدد قرار می‌گیرد.

اهداف و کاربردها

از این فرآیند می توان در موارد زیر استفاده نمود:

 

 • استفاده در فرآیند تصفیه پساب و آب‌های شور با TDS بالا، بیش از 50000 ppm
 • توانایی اداره خروجی‌های تغلیظ‌کننده تا 300000 ppm
 • ‌بازیافت تمام نمک محلول به صورت نمک خشک
 • تولید آبی با کیفیت آب مقطر با TDS کمتر از 50 mg/l
 • عدم نیاز به مواد شیمیایی و پیش تصفیه

 

روند کلی تصفیه آب به روش ZLD

 

 

همچنین از دیگر کاربردهای این فرآیند می توان به:

 • استفاده از این تکنولوژی در مکان‌هایی که با کمبود شدید آب روبرو است و یا در شرایطی که رهاسازی پساب آب شیرین‌کن در محیط زیست آسیب های جبران ناپذیر به همراه دارد (مانند رهاسازی پساب واحد اسمز معکوس RO)، اجتناب ناپذیر است. رها سازی این پساب ها سبب نفوذ به آب‌های زیرزمینی و نابودی این منابع آب‌شیرین می‌گردد.
 • شورابه ها و آب‌هایی که استحصال نمک در کنار تولید آب اقتصادی است، استفاده از این روش پیشنهاد می گردد. روش ZLD برای تولید مواد اولیه شیمیایی نظیر کلرید سدیم، سولفات سدیم و کلرید منیزیم استفاده می‌شود.
 • قوانین زیست محیطی برای صنایع مادر از قبیل تولید برق، پالایشگاه‌ها، معادن، بازیافت، کاغذ و فرایندهای شیمیایی، استفاده از عملیات تصفیه فاضلاب از طریق تکنولوژی ZLD را اجبار کرده‌اند. این بدین معناست که تمامی فاضلاب‌های صنعتی صنایع، در محل آن‌ها به ذرات جامد خشک کاهش یافته و سپس بازیابی یا دفع خواهند شد. هرگونه آب قابل استفاده نیز از عملیات ZLD بازیابی شده و مجدداً در همان محل (کارخانه) مورد استفاده قرار خواهد گرفت.
 • در صنایعی که قوانین زیست محیطی مانع از دفع پساب آن‌ها از طریق چاه‌ها می‌شود ناچار به دفع آن از طریق ساخت استخر‌های خورشیدی هستند. در مکان‌هایی که استفاده از این استخرهای خورشیدی امکان پذیر نباشد بایستی از فرایند جایگزین، یعنی ZLD استفاده شود.

مزایا

 • زیست محیطی: عدم ورود پساب حاوی مواد مضر به محیط زیست و جلوگیری از اثر منفی در آبهای سطحی و زیرزمینی، خاک و ….
 • بازیافت مواد مفید: استخراج املاح و مواد معدنی مفید از پساب
 • بازیافت آب شیرین: استخراج آب شیرین از پساب و ورود مجدد به سیستم اولیه
 • سهولت جابجایی پساب: یکی از مزایای روش zld امکان جابجایی فاضلاب جامد بجای مایع است که خیلی ساده تر و با هزینه کمتر است.
 • استهلاک کمتر سیستم آب شیرین کن اولیه: وقتی آب شیرین مجددا به سیستم اولیه باز می گردد، درصد املاح آب موجود در سیستم به مرور پایین می آید و مصرف فیلترها و … کمتر شده و در مجموع هزینه های کلی سیستم پایین می آید.

 

شرکت مهندسی داتیس لیان

این شرکت با بهره‌گیری از گروه‌های مجرب مهندسی، محققین، متخصصین و نخبه‌های مطرح کشور در مقاطع تحصیلی کارشناسی ارشد و دکترا و با تخصص و امکانات منحصر به فرد خود و شرکای داخلی، توانسته در این حوزه پیشرفت‌های چشمگیری را منطبق با تکنولوژی‌های روز دنیا به همراه شرکای خارجی خود بدست آورد.

تصویر تجهیز

 

شرکت مهندسی داتیس لیان آریا با همکاری شرکای خارجی، آمادگی خود را در زمینه طراحی، ساخت و تولید نمونه‌های صنعتی تصفیه آب به روش ZLD (Zero Liquid Discharge)  اعلام می‌دارد. جهت کسب اطلاعات بیشتر با ما تماس حاصل فرمائید.