کاربرد فناوری خلأ در صنعت انرژی

یکی از کاربرهای بسیار مهم فناوری خلأ در سیستم‌های ذخیره ساز انرژی نظیر فلایویل Flywheel یا چرخ طیار می‌باشد. امروزه کاربردهای فناوری خلأ در صنایع زیرساختی نظیر صنعت انرژی رو به افزایش می‌باشد.

در سیستم‌های ذخیره انرژی از هدر رفتن مقادیر زیادی از انرژی‌هایی که در زمان تولید استفاده نشده اند، جلوگیری می کند .وجود سیستم ذخیره انرژی باعث حذف نویزهایی ایجاد شده با تغییر سریع بار، حذف سیستم یدکی انرژی، کاهش نرخ شارژ سیستم و تغییر و جابجایی بار در زمان کمبود و گرانی انرژی میشود.

یکی از مسایلی که امروزه در سیستم های قدرت به ویژه شبکه قدرت ایران بسیار مورد توجه برنامه ریزان و بهره برداران سیستم قرار دارد، تغییرات زیاد و عدم یکنواخت بودن منحنی بار در ساعات مختلفی شبانه روز است. این موضوع باعث شده است تا وقتی در ساعات بی بار از تمامی ظرفیت نصب شده تولید کشور استفاده شود و در ساعات کم باری و میان باری مقدار زیادی از ظرفیت نصب شده خارج از مدار باشد، که این مطلب بیانگر خواب سرمایه است. این مشکل کمابیش در شبکه‌های قدرت دنیا که دارای منحنی‌های بار با تغییرات زیاد هستند، مشاهده می شود. این موضوع شرکت‌ها را برآن داشته است تا با نگاهی به تجربیات بشر و پیش زمینه ذخیره سازی از دیرباز، در اندیشه ذخیره کردن انرژی الکتریکی باشند. سیستم‌های ذخیره‌ساز انرژی به عنوان یک راه حل برای چالش فوق از طریق تسهیل در افزایش نفوذ منابع انرژی تجدیدپذیر، تسطیح منحنی بار، کمک به کنترل فرکانس، به تعویق انداختن توسعه خط انتقال، کاهش نوسانات ولتاژ، افزایش کیفیت توان و قابلیت اطمینان می باشند.

ذخیره سازی انرژی می‌تواند در سراسر بخش‌های سیستم انرژی شامل عرضه، انتقال، توزیع و تقاضا (مصرف کننده نهایی) استفاده شوند. بهترین محل برای استقرار فن‌آوری ذخیره سازی بستگی به قابلیتی که از آن در فرآیند سیستم انرژی از عرضه تا مصرف انتظار می رود دارد. علاوه بر این تحولات شبکه های هوشمند و دیگر فناوری های جدید در تعیین مکان بهینه این ذخیره ساز تاثیر گذار خواهد بود.

نحوه بکارگیری برخی تکنولوژی های گوناگون ذخیره ساز انرژی

از  انواع سیستم‌های مهم ذخیره‌ساز انرژی می توان به:

 

شرکت مهندسی داتیس لیان آریا با همکاری شرکای خارجی، آمادگی خود را در زمینه طراحی، ساخت و تولید نمونه‌های صنعتی_ذخیره ساز انرژی فلایویل اعلام می دارد. جهت کسب اطلاعات بیشتر با ما تماس حاصل فرمائید.