فریز درایر   Vacuum Freeze Dryer

فرآیند خشک کردن انجمادی (فریز درایر) برای اولین بار پس از جنگ جهانی دوم به منظور حفظ و نگهداری مواد غذایی بدون نیاز به یخچال در محصولات غذایی اعمال شد. قهوه یکی از اولین محصولات غذایی منجمد خشک بود که تولید شد، اما اکنون می توان سبزیجات، میوه ها، گوشت ها، ماهی، محصولات لبنی، گیاهان و طعم دهنده های غذایی را با موفقیت در فریزر خشک کرد.

فریز درایر یا خشک کن انجمادی، یک سیستم آزمایشگاهی یا صنعتی به منظور فرآیند آب گیری (دهیدراسیون) می باشد؛ که معمولاً با اهداف زیر انجام می‌شود:

  1. حفظ مواد فاسد شونده،
  2. افزایش طول عمر مفید،
  3. انتقال و جابه جایی آسان

خشک کن انجمادی (فریز درایر معروف به Lyophilizer) به واسطه ی منجمد سازی ماده تا دمای 35- درجه سانتی گراد و سپس کاستن فشار محیطی با اجازه دادن به تصعید آب یخ زده در مایع به شکل مستقیم از فاز جامد به فاز گازی، عمل می کند. بخار تولید شده در در یک کندانسور بخار دمای پایین جمع آوری می شود.  محصول نهایی 100٪ طبیعی خشک شده، بدون تغییر شکل، تغییر رنگ، تغذیه از دست رفته، طعم از دست رفته با ماندگاری بیشتر بدون مواد افزودنی و نگهدارنده تبدیل خواهد شد. 

فریزدرایر (خشک کن انجمادی) به طور گسترده ای در صنایع غذایی برای میوه های خشک، سبزیجات، گیاهان، گوشت، غذاهای دریایی، غذاهای پخته شده، شیر، قهوه، غذای حیوانات خانگی و غیره مورد استفاده قرار می گیرد. 

کاربردهای فریز درایر   Vacuum Freeze Dryer Applications

از جمله کاربردهای اصلی دستگاه فریز درایر می‌توان به: خشک کردن مواد حساس به حرارت بوده که با روش های معمولی نمی توان مواد را خشک کند. این روش اغلب در صنایع مختلف مانند داروئی، مواد غذائی، بیوتکنولوژی، پزشکی، پتروشیمی، بیوشیمی و … کاربرد دارد. در واقع در این روش ابتدا ماده منجمد شده سپس آب یا حلال از حالت جامد به حالت گاز تبدیل می شود. با این روش خشک کردن خاصیت شیمیائی و فیزیکی ماده حفظ خواهد شد.

فرآیند حشک کردن انجمادی Vacuum Freeze Drying

دسته بندی فریز درایر 

به طور کلی فریز درایرها به سه دسته زیر تقسم بندی می‌شوند: 

  • نوع سینی دار،
  • منیفولد (Manifold)،
  • چرخشی (Rotary).

 

اجزاء فریز درایر 

کلیه فریز درایر ها دارای دو بخش اصلی و مشابه هستند:

یک سیستم خلأ به منظور کاستن فشار گاز محیط در یک محفظه ی حاوی ماده ای که باید خشک شود و یک کندانسور به منظور نگه داشتن رطوبت به واسطه ی عمل چگالش روی سطحی تا دمای ۴۰ تا ۸۰ درجه ی سانتیگراد زیر صفر.

با توجه به فرآیند خشک کردن انواع منیفولد، چرخشی و یا سینی دار، متفاوت می باشند. در نوع منیفولد اغلب اوقات یک لوله ی دایره‌ای شکل کوتاه به منظور اتصال دادن چندین محفظه ی حاوی محصول خشک شده یا کندانسور به کار گرفته می شود. فریز درایر های چرخشی و سینی دار به منظور نگه داری ماده ی خشک شده مخزن تکی بزرگی دارند .

نوع چرخشی معمولاً به منظور خشک کردن پلت ها و دیگر مواد ریختنی به کار گرفته می شوند. خشک کن های چرخشی دارای یک مخزن استوانه ای شکل می باشند که در طول عمل خشک کردن چرخانده می شود تا عمل خشک شدن در سراسر ماده به صورت یکنواخت تر باشد،  فریز درایر های سینی دار معمولاً مخزن مستطیلی شکل و قفسه هایی دارند که روی آن ها محصولاتی همانند با محلول های دارویی و عصاره های بافتی را بشود در سینی ها، ویال ها و دیگر ظروف قرار داد.

Cuddon FD1000 x 5 Nelson (Large)

 نمونه صنعتی فریز درایر غذایی

 

شرکت مهندسی داتیس لیان آریا DLA با همکاری پیمانکاران داخلی توانسته انواع دستگاه فریز درایر غذایی با ظرفیت یخ کندانسور بین 10 تا 1000 کیلوگرم را تحت استاندارد ایزو 9001 در مقیاس‌های صنعتی و آزمایشگاهی برای صنایع مختلف دارویی و غذایی طراحی، تست و تولید کرده است.

دستگاه ­های تولید توسط این شرکت دارای یک سال گارانتی، 10 سال خدمات پس از فروش، خدمات تعمیر و نگهداری و تامین قطعات و لوازم یدکی دستگاه­های فریز درایر  می‌باشند. جهت سفارش گذاری با ما تماس بگیرید. 

Doc-FD-Chamber

فریز درایر غذایی

FD1000-installation-150x150

فریز درایر

FD18-197x350

فریز درایر تحقیقاتی و پایلوت

FD-500-150x150

فریز درایر دارویی

شرکت داتیس لیان آریا، همچنین به مشتریان خود خدمات خشک کن انجمادی با دستگاه فریز درایر Freeze dryer جهت تسهیل در امور کارها ارائه می کند. در زیر نمونه کارهای خدماتی انجام شده آمده است. 

 

 

فریز درایر