پمپ‌های خلأ (پمپ های وکیوم)

آیا می دانستید پمپ وکیوم یا پمپ خلأ یکی از مهم ترین ابزار صنعتی و آزمایشگاهی است؟ امروزه سیستم های وکیوم یا خلأ در صنایع مواد غذایی و کشاورزی گرفته تا تولید مواد شیمیایی، صنایع هایتک، از اهمیت بسیار بالایی برخوردارند. در ادامه شما  با انواع این دستگاه ها و نکاتی که در هنگام خرید آن باید توجه داشته باشید، آشنا خواهید شد شد…

برای تخلیه گازها و بخارهای داخل محفظه و در نتیجه ایجاد خلأ، از وسیله ­ای به نام پمپ خلأ استفاده می­شود، که با تخلیه مولکول‌های هوا (یا گاز دیگر) از یک محفظه مشخص آب‌بندی شده، یک فشار منفی یا (خلأ نسبی) ایجاد می‌کند، اساس کار این پمپ ها معمولاً به دو صورت انجام می شود:

  • پمپ های تراکمی که اساس کار آنها جداکردن ذرات از داخل محفظه، متراکم کردن و هدایت آنها به محیط بیرون است. پمپ های روتاری پره ­ای Vane از جمله این پمپ‌ها هستند.
  • پمپ­ های تله ­ای که با ایجاد تله به شکل‌های مختلف مانند تله سرما، موجب چگالش ذرات روی بدنه فلزی می­ شوند. پمپ­ های سردساز از این دسته ­اند.
Roots Blower Vac Pumps
پمپ روتس خلأ

 Roots Pumps

از دیگر انواع پمپ های خلأ پمپ روتس است که برای مطالعه بیشتر در این زمینه می توانید به کاتالوگ محصولات مراجعه نمایید.

آشنایی با پمپ های خلا و محصولات مرتبط
پمپ خلأ خشک اسکرول

 

Dry scroll Pump

یکی از انواع مهم پمپ های خلأ پمپ خشک اسکرول می باشد.

 

برای آشنایی بیشتر با این مدل پمپ خلأ به صفحه کاتالوگ ها مراحعه نمایید.

 

 

 

پمپ خلأ روتاری

Rotary Vane Vac Pumps

Rotary Piston Vac Pumps
پمپ خلأ روتاری

 

 

 

Rotary Vac Pump

از دیگر انواع پمپ خلأ، پمپ خلأ روتاری است.

در ادامه تصویر سایر انواع پمپ های خلأ آورده شده است.

برای آشنایی با پمپ خلا روتاری و سایر انواع محصولات مرتبط با صنعت بزرگ خلأ و  کاربردهای آنها به صفحه کاتالوگ ها مراجعه کنید.

Dry Diaphragm Vac Pumps

Dry Rotary Lobe Vac Pumps

Dry Screw & Dry Piston Pumps

Diffusion Vac Pumps

وکیوم یا خلأ چیست؟

به فضایی که خالی از ماده باشد وکیوم یا خلأ گفته می شود. در شرایط خلأ مولکول های هوا که عامل ایجاد فشار هستند، وجود ندارند. بنابراین فشار محیط های وکیوم بسیار پایین است. در اصطلاح عامیانه و در کاربردهای معمولی، به فشارهای پایین تر از فشار اتمسفر هوا، حالت خلأ گفته می شود.

در واقع می توان گفت زمانی که در فضای محدودی مانند محفظۀ پمپ وکیوم میزان تراکم ذرات نسبت به محیط خارج آن کمتر باشد، در آن فضا خلأ ایجاد شده است. به اصطلاح  «فشار منفی» ایجاد شده است. به طور کلی پنج محدوده خلأ وجود دارد.

  • خلأ پایین: فشار تا 1 تور
  • خلأ متوسط: فشار از 1 تا 3- 10 تور
  • خلأ بالا: فشار از 3- 10 تا 7- 10 تور
  • خلأ فوق العاده بالا: فشار از 7- 10 تا 11- 10 تور
  • خلأ بی نهایت بالا: فشار کمتر از 11- 10 تور

Turbo Pumps & Controllers

Dry Semiconductor Pumps

Cryopumps

Ion Pumps

پمپ وکیوم یا خلأ چیست؟

پمپ وکیوم یا خلأ دستگاهی است که با استفاده از روش مکش مثل یک جاروبرقی گازهای موجود در یک فضای بسته را کاملاً تخلیه می کند. به عبارت دیگر پمپ خلأ ابزاری است که با تخلیه مولکول‌ های هوای یک محفظه مشخص آب ‌بندی شده، یک فشار منفی یا خلأ نسبی ایجاد می ‌کند.

البته این خلأ حقیقی نیست. در واقع تاکنون هیچ دستگاهی نتوانسته فضای خلأ کامل را ایجاد کند و همیشه مقداری مولکول ‌های گازی، در محفظه مدنظر باقی می‌‌مانند. گرچهدر مراجع ذکر شده که دستگاه‌ های پیشرفتۀ نظامی می ‌توانند به شرایط خلأ واقعی بسیار نزدیک شوند.